Current membership 2018

* this member has retired or left extension

Click this link to download paid membership as of Feb 26 2018 in excel format

Last First Title Region Pres.
Adams Johanna Reed Community Leadership Development State Specialist campus  
Alfred Chantae Family Financial Specialist EC  
Anderson Elaine 4-H/Youth Development Specialist EC  
Arroyo Pablo Business Development Specialist EC  
Aufdenberg Donna Horticulture Specialist SE  
Bachmann Bethany Nutrition Specialist SE  
Baker Tim Horticulture Specialist NW  
Balek Robert Horticulture Specialist SW  
Bales Ashley Family Financial Specialist SE  
Barbee Emily (Crowe) Nutrition and Health Education Specialist UR  
Barrett Patricia Ag Business Specialist EC  
Bartels Amy Nutrition and Health Education Specialist WC  
Behrens Phyllis Business Development Specialist SW  
Berry Meridith Family Financial Specialist NW  
Bertsch Leslie Nutrition & Health Education Specialist UR  
Bluel Reagan Dairy Specialist SW  
Bolte Ken Ag Business Specialist EC  
Britt-Rankin Jo Program Director campus  
Burnham Conne Emergency Management Fire & Rescue Specialist campus  
Burton David Civic Communications Specialist SW  
Byers Patrick Horticulture Specialist SW  
Callahan GK Community Development Specialist UR  
Cameron Velynda 4-H/Youth Development Specialist WC  
Campbell Darla Ag Business Specialist NE  
Carpenter Brent Ag Business Specialist WC  
Chism Jay Regional Director SW  
Cole Eldon Livestock Specialist SW  
Crawford Cynthia Professor Human Environmental Science campus  
Cunningham Stephanie Family Financial Education Specialist UR  
Daugherty Tracy M. Community Development Specialist NE  
Davis M. Patrick Livestock Specialist WC  
Deaver Karla 4-H/Youth Development Specialist SW  
Deering Annette 4-H/Youth Development Specialist NW  
Denkler Sarah Horticulture Specialist SE 2016
Devlin Karisha Ag Business Specialist NE 2008
Dothage Kathy HES State Specialist Family Strengths EC  
Engram Mary Human Environmental Science Specialist SE  
Erwin Zachary Livestock Specialist NE 2018
Evans Laura 4-H Youth Specialist UR  
Femrite Stephanie 4-H/Youth Development Specialist NE  
Fisher Patty 4-H/Youth Development Specialist NE  
Fisher-McLean Kandace Housing / Environmental Design Specialist UR  
Fowler Tom Horticulture Specialist NW  
Fuller John Human Development/Family Science Specialist SE  
Funkenbusch Karen Human Environmental Science Specialist Campus  
Gabel Candance HES Program Director campus  
Galland Cathy 4-H Youth Specialist EC  
Garcia Donna M State 4-H Youth Development Specialist campus  
Glover Max Agronomy Specialist NE  
Gordon Jessica Curriculum campus  
Graham Kendra Livestock Specialist EC  
Gulick John Community Development Specialist NE  
Gundel Jamie Agronomy Specialist SE  
Hall Kim 4-H/Youth Development Specialist WC  
Halleran W. Terry Agronomy Specialist WC  
Hansen Kevin Quickbooks Coordinator NW  
Harper Travis Agronomy Specialist WC  
Harper Joni Agronomy Specialist WC  
Harris Maude Nutrition & Health Specialist SE  
Henness Steve 4-H/Youth Development State Specialist Campus  
Herring Matt Agronomy Specialist EC  
Hileman Dave 4-H/Youth Development Specialist EC  
Hoffman David Livestock Specialist WC  
Huber Christal 4-H/Youth Development Specialist EC  
Hultine Massengale Sarah  Community Development Specialist EC  
Humphrey Jim Livestock Specialist NW  
Jackson James 4-H Youth Specialist NW  
Jeanetta Stephen Professor Community Development Program Campus  
Joerling Dana 4-H Youth Specialist UR  
Johnson Deanna Family Financial Education Specialist NE  
Johnson Stephanie Nutrition & Health Education Specialist SW  
Kammler Kate Horticulture Specialist EC  
Kaume Lydia Nutrition Specialist UR  
Kelly Debi Community Development / Horticulture Specialist UR  
Kempke Chris Community Development Specialist NE  
Kennett Al life member LIFE  
Klem Michelle 4-H/Youth Development Specialist NE  
Kline Janet Regional Director SE  
Koenen Joe Ag Business Specialist NE 2010
Kroll Michele Community Development Specialist WC  
Larkin Dean Community Development Specialist EC  
Leuci Mary Simon Professor Community Development campus  
Lorenz Todd Agronomy/Horticulture Specialist WC  
Lory John A Professor Associate Extension Campus  
Lubischer Kara State Specialist UR  
Luke Andy Agronomy Specialist - NEW NW  
Lutes Jennifer Agricultural Business Specialist SW  
Lutz Bailey Extension STEM Educator UR  
Macomber Kathy Community Development Specialist SW 2014
McGowen Kelly Horticulture Educator SW  
McKinney Vincent Extension Educator UR  
Mecham Kathi Horticulture Specialist NW  
Meek Amanda 4-H/Youth Development Specialist UR  
Meier Lesley 4-H/Youth Development Specialist SE  
Meyer Jim Nutrition Specialist NE  
Miller Pat Agronomy Specialist WC  
Miller Wyatt Agronomy Specialist NE  
Miller Kristin Nutrition & Exercise Physiology Associate campus  
Mills-Gray Susan Human Environmental Science State Specialist Campus 2011
Milner Stephanie 4-H/Youth Development Specialist SE  
Moore Tracie 4-H/Youth Development Specialist NE  
Morefield Sarah 4-H/Youth Development Specialist - NEW UR  
Morgan Linda Regional Coordinator FNP SE  
Myers Margo Nutrition & Health Specialist NE  
Nelson Sherry Human Development/Family Science Specialist NE  
Ohmes Anthony Agronomy Specialist SE  
Olishile Terry Extension Associate UR  
Patillo Amy Community Development Specialist SW 2017
Prewitt Wayne Regional Director WC  
Probert Ted Livestock Specialist SW  
Quinn James Horticulture Specialist EC  
Rasa Edwards Beth 4-H/Youth Development Specialist UR  
Rasmussen Jackie Business Development Specialist WC  
Richardson Lauren 4-H/Youth Educator UR  
Roberts Tammy Nutrition Specialist WC  
Russell Robert Director Labor Education Campus  
Samson Megan Nutrition Specialist NE  
Scheer Melissa 4-H/Youth Development Specialist UR  
Scheidt Jill Agronomy Specialist SW  
Schleicher Amie Livestock Specialist NW 2012
Schnakenberg Tim Agronomy Specialist SW  
Schreck Brenda Livestock & 4-H Youth Development Specialist NE  
Schultheis Bob Natural Resource Engineering Specialist SW  
Schutter Jennifer Horticulture Specialist NE  
Sebade Mary Nutrition Health Specialist WC  
Shannon Kent Natural Resource Engineering Specialist NE  
Shannon Marcia Professor Animal Science Campus  
Simpson Rebecca 4-H/Youth Development Specialist NW  
Snodgrass Pat Housing / Environmental Specialist EC  
Sobba Mary Ag Business Specialist NE  
Spencer Jr Jim Ag Business Specialist SW  
Stallmann Judith Professor Ag Economics, Rural Sociology & Public Affairs Campus  
Stevenson Lindsey Nutrition & Health Specialist SW  
Stewart Marshall Vice Chancellor for Extension & Engagement Admin  
Sullivan Denise Nutrition & Health Education Specialist UR  
Swanson Doug Labor Education Specialist UR  
Tate Krista 4-H/Youth Development Specialist SW  
Tate Valerie Agronomy Specialist NE  
Terrell Jeremiah Human Development/Family Science Specialist NE  
Thomas Dedra Family Financial Specialist WC  
Traub Sarah Human Development/Family Science Specialist WC  
Travnichek Rebecca Family Financial Specialist WC  
Trussell Jessica Human Development/Family Science Specialist NW  
Vance Amy Nutrition & Health Education Specialist UR  
Wallach Jenny Youth Program Assistant EC  
Weitzel Kelsey Nutrition & Exercise Physiology Associate campus  
Woolridge Virgil life member LIFE  
Zimmerman Lynda Nutrition Specialist EC 2015
Zluticky Cynthia Regional Director UR  
Zumwalt Andrew Financial Planning Specialist Campus  

 Complimentary membership 2018

 

Last Name

First Name

Position

County

Region

Start Date

Crawford

Lori

OSS

Carroll

NW

1/1/2018

Merriman

Jenifer

 OSS

 Cass

WC

1/1/2018

Henke

Jennifer

 OSS

Warren

EC

1/1/2018

Woodworth

Tammy

 OSS

Howell

SW

1/1/2018

Uminn

Teresa

 OSS

Howell

SW

1/1/2018

Cade

 Christopher

Office Support

Jackson, KC City

UW

1/2/2018

Sheley

 Rodney

Office Support

Boone

ADMIN

12/24/2017

Stephens

Chris

Geo Systems Technician

Campus

 

1/2/2018

Fessler

Jennifer

 Office Support

Chariton

 NE

 1/1/18 

Miller

Vanessa

Office Support

Adair

NE

1/1/2018

Valentine

Annette

Office Support

 Putnam

 NE

1/1/18 

Swearengen

Janice

 Office Support

Sullivan

 NE

1/1/18  

Kunze

Tara

YPA

Howard

NE

1/8/2018

Hodge

Linda

 OSS

 Buchanan

NW

1/1/2018

Acton

Maranda

 OSS

Buchanan

NW

1/1/2018

Morales

Christopher

YPA

Jackson

UW

11/29/2017